Studnie wiercone

Studnie wiercone - najważniejsze informacje

Użycie wiertnicy jest potrzebne w przypadku ujęć wody z głębokich warstw wodonośnych, które sięgają kilkunastu do kilkudziesięciu metrów w głąb ziemi. Z uwagi na potrzebę użycia specjalistycznego sprzętu, koszt studni zrobionej z odwiertem jest potencjalnie wyższy niż wykorzystanie bardziej klasycznych metod.

Korzyści z posiadania wierconych studni to większa wydajność i lepsza jakość wody pochodzącej z ujęcia. Woda czerpana z głębszych poziomów niż gruntowa ma dużo mniejszą ilość zanieczyszczeń i zazwyczaj bez dodatkowej filtracji jest odpowiednia do spożycia.

Studnie wiercone - zastosowanie

Studnie wiercone posiadają dwa zastosowania. Ujęcie wody może być pitne lub dla celów przemysłowych. Pierwsza odpowiednia do picia studnia, czyli ujęcie wody pitnej, robiona jest z rurą osłonową. W wierconym gruncie na początku stosuje się rurę osłonową, a następnie perforowaną rurę filtracyjną, żeby była opuszczona do warstwy wodonośnej. Dno studni się zaślepia. Dopiero na samym końcu opuszcza się pompę głębinową. Na końcu obudowa górnej części studni jest złożona z kręgów betonowych lub z tworzywa sztucznego. W obudowie jest również głowica i zawory przeznaczone do zamknięcia przepływu wody i zasilanie pompy. Bardzo ważne jest pozostawienie rury osłonowej stalowej od powierzchni gruntu do litej skały.

Studnia bez rury osłonowej, czyli ujęcie wody przemysłowej nazywana również wąskorurową, budowana jest, gdy poziom wody wzrośnie pod wpływem ciśnienia artezyjskiego. Zrobienie otworu jest takie samo, jak w poprzednio omawianych studniach. Różnica polega na zastosowaniu rury filtracyjnej, która znajduje się nad warstwą wodonośną. W tej studni można wykorzystać również pompę ssącą, z opuszczonym tłokiem, oraz niewielką pompę głębinową, o ile ma odpowiednią średnicę rury filtracyjnej. Studnia obudowana jest betonowymi kręgami. Wodę pobieraną za pomocą pompy ssącej powinno się szczelnie przykryć pokrywą.

Które studnie są wiercone?

Odwiert stosuje się w studniach głębinowych i artezyjskich. Wykorzystuje się ją również do tworzenia otworów dla rur studziennych w płytszych studniach abisyńskich, żeby uniknąć zniszczenia rury przy wbijaniu albo wkręcaniu w grunt.

Studnie wiercone do poboru wody są wyposażone w warstwę osłonową oraz w filtr, gdy są przeznaczone do użytku publicznego, jak również pompę głębinową lub zasysającą zależnie od głębokości ujęcia i pożądanej wydajności.

Co mówią nasi klienci

Opinie

Z czystym sumieniem mogę polecić firmę DrillingKrakau.pl - bardzo sprawny i dobry kontakt, praca wykonana w terminie bez żadnych niespodzianek. Polecam.

Justyna Walczak

Panowie z DrillingKrakau.pl bardzo uprzejmi i kulturalni, odpowiadali na wszystkie zadane przeze mnie pytania w dodatku dużo podpowiadali w kwestiach organizacyjnych .

Adam Zięba

Pełen profesjonalizm!!! Chłopaki przyjechali zrobili swoją robotę i pojechali bez zbędnego gadania i marnowania czasu! Bardzo dobry kontakt z firmą.

Mariusz Nowak

Nasza firma w liczbach

1467

Wywierconych studni głębinowych

120

Odwiertów studni rocznie

12

Lat doświadczenia w branży