Rury osłonowe stalowe do studni

Na terenie Polski południowej, Podbeskidzia, prawidłowo i profesjonalnie zrealizowana studnia głębinowa powinna posiadać rury osłonowe stalowe do wody pozostawione w otworze.

Zależnie od zapotrzebowania używa się średnio 6-9 metrów rur osłonowych do studni.

Dlaczego należy stosować rury osłonowe stalowe do studni?

Najważniejszym zadaniem rury osłonowej ze stali jest odcięcie pierwszych warstw wodonośnych, czyli niechcianych wód gruntowych i odizolowanie od wody pitnej wód opadowych.

Następną ważną funkcją jest odizolowanie miękkiego profilu geologicznego takiego jak: runosz, łupki, piaski, żwiry od wody w studni.

Dla gospodarstwa domowego tworzy się takie same studnie jak dla wytwórni wód gazowanych, urzędów miast itp., które są już realizowane z projektem prac hydrologicznych wykonanym przez hydrologa i zatwierdzonym przez Starostwo Powiatowe. Projekt ma w sobie wymóg posadowienia rury osłonowej stalowej. Różnica jest taka, że studnie dla domów jednorodzinnych są dużo płytsze, a pozostałe głębsze.

Rura osłonowa powinna być stalowa i tylko taka, a nie PCV czy rura pomarańczowa kanalizacyjna.
Łączone ze sobą rury muszą być bardzo szczegółowo i szczelnie zespawane ze sobą.

Rura osłonowa powinna być posadowiona od powierzchni ziemi do litej skały, w pierwszym odcinku studni.

Wykorzystuje się dodatkowy korek obsypkowy z compactonitu.

Skutki nie stosowania lub wyciągnięcia rur osłonowych stalowych do studni

Woda ze studni może się zanieczyścić przez dostanie się do niej cząstek gliny, bakterii, pestycydów napływających do studni razem z wodą.

Zamulenie studni, które skutkuje pogorszeniem się jakości wody i zmniejszeniem wydajności studni.

Budowanie na dnie warstwy mułu, który jest pożywką do rozwoju mikroorganizmów chorobotwórczych.

Zanieczyszczona studnia może skazić całą warstwę wodonośna na działce i wodę na sąsiednich działkach.

Nie można zostawić miejsca po rurach bez wypełnienia. Miejsce po wyjęciu rur technologicznych skręcanych powinno być uzupełnione compactonitem na całej jej długości. Nie betonem. Koszt 1 m.b. wypełnienia compactonitem to ok. 200 zł czyli 10 metrów daje już sporą kwotę 2000 zł za sam materiał.

KONKURENCJA

 • Nie ma odpowiedniego sprzętu. Do wpropowadzenia rury osłonowej stalowej firma powinna posiadać sprężarkę 20 m3 / min. przy minimalnym ciśnieniu 15 bar. Rzadko, która firma ma odpowiednią sprężarkę.
 • Nie chce płacić wysokich kwot za system ODEX (cena 15 000 zł netto, zużywa się kilka rocznie), który używa się do właściwego posadowienia rury osłonowej stalowej.
 • Nie ma w załodze pracownika, który posiada doświadczenie i uprawnienia spawacza.
 • Wykorzystuje ekonomiczne rozwiązanie. Beton jako izolator może oddzielać od wód gruntowych. Jest to wyjątkowo niekorzystne rozwiązanie, ponieważ ten materiał nie jest izolatorem. Zamiast betonu powinien być stosowany compactonit (jest o wiele droższy).
 • Nie zależy jej na zagwarantowaniu czystej i wysokiej jakości wody w studni przez wiele lat. Chodzi o to, żeby tylko wywiercić studnię i otrzymać pieniądze.

NASZA FIRMA

 • Mamy odpowiedniej mocy sprężarkę o wydatku 20 m3 / min. przy ciśnieniu 24 bary. Zobacz maszyny wiertnicze.
 • Od wielu lat wykorzystujemy system wiercenia ODEX, który jest bazą dla profesjonalnych studni głębinowych.
 • Wśród naszych pracowników znajduje się doświadczony i wykwalifikowany spawacz, który bardzo dobrze łączy ze sobą rury osłonowe stalowe.
  Najwyższa jakość usług i profesjonalnie zrealizowana studnia, to coś, co wyróżnia nas od wielu lat. Dowód to tysiące wywierconych studni i usatysfakcjonowanych klientów.
 • Celem jest to, żeby studnie przez wiele lat dostarczały wodę najwyższej jakości i bezpieczną dla zdrowia naszych klientów.
 • Inwestorzy z sąsiednich działek mogą korzystać z warstwy wodonośnej nie skażonej wodami gruntowymi i opadowymi.
 • Z tego względu tak istotne jest oddzielenie wód rurą osłonową stalową.
  Film jak wwiercana jest rura stalowa w skale przy użyciu kompresora o wydajności 20 metrów sześciennych na minutę. Ciśnienie to 14 barów.

Rury osłonowe w studniach głębinowych – dlaczego są tak istotne?

Aby studnia głębinowa odpowiednio spełniała swoją rolę, potrzebne jest nie tylko wiercenie na tyle głębokie, żeby dotrzeć do właściwych warstw wodonośnych, ale również zastosowanie dodatkowych elementów konstrukcyjnych. W tym artykule powiemy Ci, dlaczego tak istotne jest zamontowanie stalowej rury osłonowej w głębinowej studni wierconej.

Studnie głębinowe stają się coraz bardziej popularne nie tylko w gospodarstwach rolnych, ale też przy domach jednorodzinnych. To dodatkowe źródło zdatnej do picia wody. Zanim jednak podejmiesz decyzję o postawieniu studni na działce lub na podwórku, dobrze jest zapoznać się z tematem, żeby po pierwsze wybrać najlepsze rozwiązanie, a po drugie nie dać się oszukać wykonawcom. Gdy chcesz wywiercić u siebie studnię głębinową, to przeczytaj ten tekst. Razem z fachowcami z naszej firmy, wyjaśniamy czym są rury osłonowe i dlaczego powinny być w studniach.

Zastosowania rury osłonowej w studniach głębinowych

Rura osłonowa stalowa jest potrzebnym elementem studni pobierającej wodę z niższych warstw wodonośnych, w szczególności jeśli mają być przeznaczone do pobierania wody pitnej. Powinno się umieszczać rurę w każdej studni głębinowej, nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale i wytrzymałość. W głębokich odwiertach rura osłonowa ma chronić właściwe ujęcie wody przed zalaniem i mieszaniem wody z niechcianych płytkich warstw gruntowych, które są dużo bardziej zanieczyszczone, niż niższe warstwy gleby. Warstwa ochronna daje możliwość dostania się do studni wody skażonej substancjami chemicznymi i biologicznymi. Izoluje miękkie profile geologiczne, takie jak, miękkie łupki, piaski i żwiry od wody w studni. Rura osłonowa w studni głębinowej pełni rolę konstrukcyjną, czyli wzmacnia ściany wywierconego otworu i hamuje jego odchylenie się od pionu. Studnie z rurą osłonową są przeznaczone do poboru wody pitnej.

Dlaczego umieszcza się rurę osłonową w studni wierconej?

Zastosowanie rury osłonowej i właściwych wypełnień może w dużym stopniu podnieść cenę wykonania studni. Jednak jest konieczne, gdy zależy Ci na solidnej, profesjonalnie zbudowanej studni głębinowej, z której latami będziesz mógł pobierać wodę.

Skutki wyciągania rur technologicznych

Wiele firm niestety ciągle nie wypełnia compactonitem miejsca po wyciągniętych rurach technologicznych skręcanych lub całkiem pomija izolowanie tego miejsca . Takie rozwiązania umożliwiają zmniejszenie kosztów w chwili stawiania studni, bo razem z jej użytkowaniem, zazwyczaj okazuje się, że zamiast zaoszczędzić, dosłownie wyrzuciłeś pieniądze w błoto.

COMPACTONIT jest to środek stosowany w wiertnictwie do uszczelniania (środek zwiększający swoją objętość 20 krotnie i cały czas w strukturze plasteliny). Niestety jest bardzo kosztowny. Wypełnienie 9 metrów przestrzeni po wyjętych rurach to koszt około 2000 zł

Możliwe konsekwencje braku rury osłonowej w studni wierconej i dodatkowych wypełnień to m.in.:

Zanieczyszczenie wody cząstkami gleby, bakterii i pestycydów dostających się z warstwy wodonośnej,

Zamulenie studni, które pogarsza stan wody i ogranicza wydajność studni,

Mulista warstwa na dnie studni może powodować rozwijanie się mikroorganizmów chorobotwórczych,

Zanieczyszczona studnia może skazić całą warstwę wodonośną na działce i na sąsiednich działkach.

Zrobienie studni głębinowej z rurą osłonową zleć specjalistom!

Rura osłonowa w głębokich studniach wierconych spełnia kilka ważnych funkcji. Zabezpiecza przed zanieczyszczeniami, żeby pobierana woda była jak najczystsza i zdatna do picia. Na tym nie można oszczędzać. Z tego względu dobrze jest zlecić wykonanie takiej studni profesjonalnej ekipie, która stworzy właściwy do miejsca i potrzeb klienta projekt i solidnie go wykona. Od wielu lat zajmujemy się wierceniem studni głębinowych, wykorzystując stalowe rury osłonowe, dobrze izolujące zanieczyszczone warstwy od wnętrza studni. Wysokiej jakości materiały, profesjonalny sprzęt i doświadczeni specjaliści dają możliwość wykonywania studni głębinowych w różnych miejscach regionu i dostarczenia źródła czystej, zdrowej wody wielu zadowolonym klientom.

Co mówią nasi klienci

Opinie

Z czystym sumieniem mogę polecić firmę DrillingKrakau.pl - bardzo sprawny i dobry kontakt, praca wykonana w terminie bez żadnych niespodzianek. Polecam.

Justyna Walczak

Panowie z DrillingKrakau.pl bardzo uprzejmi i kulturalni, odpowiadali na wszystkie zadane przeze mnie pytania w dodatku dużo podpowiadali w kwestiach organizacyjnych .

Adam Zięba

Pełen profesjonalizm!!! Chłopaki przyjechali zrobili swoją robotę i pojechali bez zbędnego gadania i marnowania czasu! Bardzo dobry kontakt z firmą.

Mariusz Nowak

Nasza firma w liczbach

1467

Wywierconych studni głębinowych

120

Odwiertów studni rocznie

12

Lat doświadczenia w branży