Studnia abisyńska

Studnie abisyńskie – co to?

Tę konstrukcję wąskorurową po raz pierwszy wymyślili Anglicy w XIX w. w Abisynii. Studnia abisyńska ma głębokość kliku metrów i ujmuje wodę, podobnie jak kopana, z wód gruntowych pierwszego poziomu wodonośnego. Specyficzny jest sposób wykonania, polegający na wbiciu lub wkręceniu rury studziennej z filtrem do gruntu.

Konstrukcja studni abisyńskiej

Żeby studnia abisyńska dotarła do warstwy wodonośnej, używane są w zależności od warunków dwie metody. Rura studzienna zakończona jest stożkowym ostrzem (szpicem) lub świdrem. W pierwszym przypadku jest wbijana w glebę, a w drugim wkręca się świderdrągiem lub pokrętłem. Czasami robi się najpierw odwiert otworu, do którego następnie wpuszczana jest rura studzienna. Wymaga to zastosowania wiertnicy. Nad powierzchnią ziemi umieszcza się pompę ręczną, tworzącą podciśnienie, co daje możliwość tłoczenia wody. Można również zainstalować bardziej komfortową w użyciu pompę elektryczną i hydrofor. Koszt wykonania studni abisyńskiej jest nieco wyższy, niż w kopanej, a niższy od kosztów budowy studni głębinowych. Końcowa cena zależy od kilku czynników i poziomu trudności pracy.

Wykorzystanie studni abisyńskiej

Studnia abisyńska może być wykonywana tylko na gruntach piaszczystych. W sytuacji występowania gliniastej, twardszej gleby istnieje zbyt duże ryzyko uszkodzenia wbijanej lub wkręcanej rury studziennej. Ma gorszą wydajność niż studnie głębinowe. Dlatego nie może być alternatywą dla sieci wodociągowej do wysokiej eksploatacji. Może być wystarczająca na działkach i w ogrodach. Wykorzystuje się ją również do użytku publicznego, np. na cmentarzach czy w parkach miejskich.; Pompa ręczna to oryginalna ozdoba posesji.

Co mówią nasi klienci

Opinie

Z czystym sumieniem mogę polecić firmę DrillingKrakau.pl - bardzo sprawny i dobry kontakt, praca wykonana w terminie bez żadnych niespodzianek. Polecam.

Justyna Walczak

Panowie z DrillingKrakau.pl bardzo uprzejmi i kulturalni, odpowiadali na wszystkie zadane przeze mnie pytania w dodatku dużo podpowiadali w kwestiach organizacyjnych .

Adam Zięba

Pełen profesjonalizm!!! Chłopaki przyjechali zrobili swoją robotę i pojechali bez zbędnego gadania i marnowania czasu! Bardzo dobry kontakt z firmą.

Mariusz Nowak

Nasza firma w liczbach

1467

Wywierconych studni głębinowych

120

Odwiertów studni rocznie

12

Lat doświadczenia w branży