Kopanie studni głebinowej
Kopanie studni głębinowej - najważniejsze informacje
Studnie kopane, jak mówi ich sama nazwa są robione zazwyczaj ręcznie. Zanim rozwój technologiczny dał pomoc maszyn, wszystkie studnie powstawały w tradycyjny sposób. Możesz pamiętać je na przykład z posesji Twojego dziadka.
Studnie tego rodzaju nie są głębokie. Sięgają pierwszej warstwy wodonośnej. Z tego względu woda z takiego poziomu nie nadaje się do picia. Wykopy są wykonywane ręcznie, następnie wpuszcza się do nich kręgi z betonu. Ochraniają one miejsce wykopu i zapewniają zabezpieczenie przed przesiąkaniem zanieczyszczeń z gruntu. Czasami używany jest również krąg z perforacją na dnie, żeby woda mogła napływać również z boków. Wtedy wydajność studni rośnie.
Jaka jest konstrukcja studni kopanej?
Głębokość standardowej studni kopanej jest mniejsza niż wierconej. To od kilku do kilkunastu metrów. Pobiera wodę z pierwszego, najpłytszego poziomu wodonośnego, z wód gruntowych. Jej zrealizowanie jest prostsze i wiąże się z mniejszymi kosztami. Do stopniowego pogłębiania wykopu używa się cembrowinę, czyli kręgi betonowe chroniące ściany przed osuwaniem się ziemi. Dlatego tę studnię czasami nazywa się również studnią kręgową. Z uwagi na zanieczyszczenia, które przedostają się do wód gruntowych, żeby woda ze studni nadawała się do picia, to używa się dodatkowo uzdatnienia.
Jak wygląda pobieranie wody?
W studniach płytkich, do mniej więcej ośmiu metrów głębokości instalowane są zestawy hydroforowe z pompą ssącą elektryczną lub ręczną. Natomiast w głębszych studniach wymagane jest zastosowanie pomp głębinowych. Żeby studnia kopalna spełniała wyznaczoną rolę, trzeba wcześniej sprawdzić budowę geologiczną gruntu i regionu. W niektórych obszarach można zauważyć okresowe wysychanie studni kopalnych. Wtedy należy tworzyć pewniejsze w działaniu, bo sięgające niższych warstw wodonośnych, studnie głębinowe. Wodę ze studni kopanej standardowo pobiera się za pomocą wiadra, przy użyciu kołowrotu lub żurawia. Obecnie instaluje się elektryczną pompę ssącą.
Kiedy wybrać studnię kopaną?
Bardzo dużą zaletą tej klasycznej konstrukcji studni jest możliwość czerpania wody bez prądu, gdy zainstaluje się pompę ręczną. Studnia kopana to dobry wybór do odpowiednio nawodnionego rejonu na działce lub w ogrodzie, jako stałe źródło wody, na przykład do podlewania roślin bez wykorzystywania wody z wodociągu.
Co mówią nasi klienci
Opinie
Z czystym sumieniem mogę polecić firmę DrillingKrakau.pl - bardzo sprawny i dobry kontakt, praca wykonana w terminie bez żadnych niespodzianek. Polecam.
Panowie z DrillingKrakau.pl bardzo uprzejmi i kulturalni, odpowiadali na wszystkie zadane przeze mnie pytania w dodatku dużo podpowiadali w kwestiach organizacyjnych .
Pełen profesjonalizm!!! Chłopaki przyjechali zrobili swoją robotę i pojechali bez zbędnego gadania i marnowania czasu! Bardzo dobry kontakt z firmą.
Nasza firma w liczbach
Wywierconych studni głębinowych
Odwiertów studni rocznie
Lat doświadczenia w branży