Studnia artezyjska

Studnia artezyjska - najważniejsze informacje

Jej nazwa pochodzi się od miasta Artois we Francji, gdzie w XXI wieku wybudowano pierwszą taką studnię. Korzystano z niej już w starożytności. Studnie artezyjskie można wybudować tylko na terenach z dostępem do głęboko położonych warstw wodonośnych z wysokim ciśnieniem hydrostatycznym, czyli tzw. wód artezyjskich.

Konstrukcja studni artezyjskiej

Wysokie ciśnienie występujące w warstwie wód artezyjskich, powoduje, że do użycia tego rodzaju studni wystarczy zrobienie odpowiednio głębokiego otworu, który w dalszej części wyposaża się w rury, żeby zapobiec usuwaniu się ścian i przenikaniu do wody zanieczyszczeń. W tej sytuacji potrzebnej jest dotarcie do głębokości kilkudziesięciu tysięcy metrów. Najgłębsze studnie artezyjskie mogą mieć nawet 100 metrów pod powierzchnią ziemi. Potrzebne jest wykorzystanie wiertnicy. To powoduje, że koszt zrobienia takiej studni jest wyższy niż metodą tradycyjną. Woda ze studni artezyjskiej wydobywa się samodzielnie przez otwór. To sprawia, że nie ma potrzeby używania dodatkowych pomp. Jest to jednocześnie ujęcie wody o wiele czystszej niż gruntowa, z uwagi na warstwy, które oddzielają ją od płytszych, w większym stopniu zanieczyszczonych poziomów gleby.

Gdzie stawia się studnie artezyjskie?

Warunkiem zrealizowania tego rodzaju studni jest dostęp do wód artezyjskich. W Polsce występują one w niewielu rejonach. Co więcej, wiercenie studni na głębokość powyżej 30 m wymaga spełnienia warunków określonych prawem i sporządzenia Projektu Robót Geologicznych wykonania ujęcia wód podziemnych. Gdy jest dostęp do odpowiedniej warstwy wodonośnej, planowany odwiert spełnia wymogi formalne, studnia artezyjska jest bardzo dobrym rozwiązaniem zarówno dla gospodarstwa domowego i rolnego, jak i do użytku publicznego.

Co mówią nasi klienci

Opinie

Z czystym sumieniem mogę polecić firmę DrillingKrakau.pl - bardzo sprawny i dobry kontakt, praca wykonana w terminie bez żadnych niespodzianek. Polecam.

Justyna Walczak

Panowie z DrillingKrakau.pl bardzo uprzejmi i kulturalni, odpowiadali na wszystkie zadane przeze mnie pytania w dodatku dużo podpowiadali w kwestiach organizacyjnych .

Adam Zięba

Pełen profesjonalizm!!! Chłopaki przyjechali zrobili swoją robotę i pojechali bez zbędnego gadania i marnowania czasu! Bardzo dobry kontakt z firmą.

Mariusz Nowak

Nasza firma w liczbach

1467

Wywierconych studni głębinowych

120

Odwiertów studni rocznie

12

Lat doświadczenia w branży